ŚWIĘTO KRÓLOWEJ CELINKI

21.09. 2022 r. w Muzycznej Krainie miała miejsce uroczystość  DNIA KRÓLOWEJ CELINKI z udziałem zaproszonych gości z zaprzyjaźnionej  Szkoły Muzycznej. Hasłem tegorocznego spotkania było: " NUTKA CELINKA KRÓLUJE I WSZYSTKIM DZIECIOM WTÓRUJE ". " Sto lat, sto lat dla Celinki..." - tak zabrzmiały słowa wiersza, po odśpiewaniu tradycyjnego " Sto lat " przy dźwiękach pianina, podczas  którego weszła bohaterka spotkania, Królowa Celinka, z Babcią Klawiaturą . Następnie wszyscy zaintonowali uroczyście hymn naszego przedszkola a Babcia Klawiatura zaprosiła nas na muzyczną wędrówkę.

Wszystkie przedszkolaki odbyły podróż do Muzycznego Królestwa, w którym wszędzie było słychać muzykę. Śpiewały drzewa, kwiaty, fontanny i ptaki. Wysoko na drzewach ptaszki śpiewały "tryle " wysokimi głosikami ( dzieci wysłuchały odgłosów z płyty CD ), niżej brzęczały leśne pszczoły (... ), a głęboko w wąwozach niedźwiadki grubymi głosami śpiewały swoje melodie (... ). Piękny to był koncert leśnych głosów, którym akompaniował wiatr, a po deszczu wyrastały białe i czarne klawisze. Dzieci, biorąc udział w zabawie " Wysokie i niskie dźwięki  ", przeniosły " się  do Krainy Wysokich i Niskich Dźwięków, którą Profesor Wiolin  i Profesor Bas otworzyli za pomocą klucza wiolinowego i basowego. Magiczna podróż po Krainie Dźwięków zakończyła się opowieścią o głównej bohaterce " Bajki o Piosence i Nutkach ", która miała dwoje przyjaciół - Zwrotkę Kotkę oraz Pieska - Refrena, a  największym jej marzeniem była nauka gry na fortepianie. Dlatego też zaprzyjaźniła się z dwiema dziewczynkami ze Szkoły Muzycznej - Zosią i Anią, które dla wszystkich przedszkolaków z Muzycznej Krainy wykonały utwór w duecie fotepianowym. Występ artystyczny został przygotowany przez p. Lidię Sochańską i  nagrodzony wielkimi brawami. WESOŁE NUTKI , przebrane za Celinkę, Danusię, Ewę, Franka, Grzesia, Ankę - Skakankę oraz Henia, zaproponowały dzieciom wspólną zabawę przy piosence " Skaczące Nutki ".  Następnie wszyscy wysłuchali zadania i zagadki z " Muzycznej szufladki ". Profesor Bas przedstawił zadanie dla 4 - latków, Profesor Wiolin dla 5 - latków, a Babcia Klawiatura dla starszaków. Dzieci chętnie i  z łatwością  wykonywały swoje zadania : liczyły linie w pięciolinii, dobierały  rekwizyty do  odpowiedniej nutki, wskazywały ich miejsce na pięciolinii. Szukały też dźwięków ukrytych w klawiszach Kolor Piano. Zachęcane do zabawy, ułożyły buźki nutek na klawiszach. Przedszkolaki wysłuchały też i zaśpiewały gamę oraz dwie melodie: " Wlazł kotek " oraz " Panie Janie " . Akompaniowały na naturalnych instrumentach, jakimi są nasze ręce ( maluchy wyklaskiwały na raz, a starszacy wyklaskiwały rytm piosenki ). Z pomocą nauczycielek dzieci wykonały kanon do melodii " Panie Janie " . Muzyczna wędrówka dobiegła końca  i spotkanie zakończyliśmy śpiewanym " Pożegnaniem". Niesamowite artystyczne przeżycia na długo pozostaną w pamięci i wzbogacą nasze muzyczne doświadczenia. Nie możemy doczekać się następnego  spotkania z MUZYKĄ!!!!!!

M.G., K.N,  M.M.,