Kochamy nasze miasto

Dzieci z grupy Montessori udały się dziś, tj. 15 czerwca 2022r., na zwiedzanie naszego miasta. Korzystając z pięknej pogody, postanowiliśmy obejrzeć najważniejsze zabytki Inowrocławia i dowiedzieć się ciekawostek na ich temat.

Pierwszym punktem naszej wędrówki był kościół Imienia NMP, potocznie zwany "Ruiną". Jest to najstarszy zabytek w Inowrocławiu i jeden z najstarszych na Kujawach, wzniesiony w średniowieczu, służący również do obrony , o czym świadczą grube kamienne mury i małe, wysoko umieszczone okna. Kościół Zwiastowania NMP natomiast, to monumentalna neorenesansowa budowla o strzelistych wieżach i witrażowych oknach. Weszliśmy również do jego wnętrza, aby móc podziwiać jego piękno.

Następnie tzw. "Królówką" udaliśmy się w kierunku rynku, gdzie oglądaliśmy zabytkowe kamienice, zegar słoneczny i figurę Królowej Jadwigi. Niejako przy okazji przypominaliśmy sobie, jak nazywają się sklepy oferujące dany towar, np. księgarnia, apteka, sklep obuwniczy, sklep odzieżowy. Kolejnym punktem naszych wojaży był kościół Świętego Mikołaja i jego przepiękne drzwi pokryte unikatowymi płaskorzeźbami. Zajrzeliśmy także do biblioteki "Tajemniczy Ogród", gdzie do tej pory można podziwiać prace naszych przedszkolaków przygotowane na konkurs "Tajemnice Inowrocławia", w tym "naszą" Królową Jadwigę. Po drodze obejrzeliśmy dwa murale i fragment murów obronnych.

Po powrocie do przedszkola włączyliśmy film przedstawiający najciekawsze zakątki naszego miasta, co dzieci przyjęły okrzykami radości, bowiem mogły wskazać miejsca, które zwiedziły. To był dzień pełen wrażeń!

Autor: AG, JZ