Nauczyciele Muzycznej Krainy na szkoleniu w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Posiedzenie szkoleniowej rady pedagogicznej w muzeum – to pomysł na poszukiwanie ciekawostek o baśniach i legendach naszego regionu. W roku szkolnym 2021-2022 nauczyciele Przedszkola nr 14 przyjęli do realizacji priorytet „Z legendą i bajką podróżujemy przez Polskę”. Udało się już zrealizować wiele zaplanowanych zadań i przedsięwzięć.

Udział dzieci w cyklicznych spotkaniach w bibliotece w celu poznania legend mówiących o początkach naszego państwa zainspirował do tworzenia kącików regionalnych, kultywowania ludowych zwyczajów, nauki folkloru tanecznego, tworzenia prac plastycznych, przygotowania strojów karnawałowych z postaciami poznanych baśni i legend. Szkolenie w muzeum pozwoliło wyszperać ciekawostki z bliższego otoczenia. To, że nasz wieszcz interesował się baśniami to na ogół wszyscy wiemy, znamy jego życiorys i wkład w polską literaturę, ale że miał przyjaciela - psa Smoka i inne ciekawostki z życia Jana Kasprowicza odkryto podczas szkolenia. Spotkanie z historykami Katarzyną Mruk i Sebastianem Jareckim na temat baśni i legend rozwinęło rozważania nad gatunkiem literackim jakim są baśnie i legendy, występującymi ich rodzajami ze wskazaniem różnic i pochodzenia oraz sposobu ich przekazywania. W dyskusji wskazano utwory omawianych gatunków autorstwa naszego wieszcza do wykorzystania w pracy z dziećmi. Szkolenie rozwinięto zwiedzaniem z przewodnikami Agnieszką Dzikiewicz i Przemysławem Dorszem stałych wystaw, w tym ze szczególnym zainteresowaniem wystawy biograficznej o Janie Kasprowiczu oraz czasowej poświęconej Romanowi Kozłowskiemu. Szkolenie w murach muzeum zainspirowało do kolejnych działań w pracy z dziećmi. Przygotowano już dla przedszkolaków nowe karty pracy z bohaterami baśni i legend naszego regionu, wzbogacono bibliotekę przedszkolną w nowe książki, zdobyto grę planszową do zabawy z przyjacielem Jana Kasprowicza – psem Smokiem, a do kanonu wybranych legend i baśni polskich do zapoznania dzieci w Muzycznej Krainie przyjęto pierwszą polską baśń literacką pt. „O Krasnoludkach i sierotce Marysi” Marii Konopnickiej.

W podziękowaniu za współpracę w realizacji rocznego priorytetu "Z legendą i bajką podróżujemy przez Polskę" dyrektor Jolanta Mrówczyńska przekazała kserokopię karty kroniki przedszkolnej z dnia 30 listopada 2005 r. upamiętniającą spotkanie z Romanek Kozłowskim, któremu aktualnie w muzeum poświęcono czasową wystawę.  Dziękujemy prelegentom Muzeum im. Jana Kasprowicza za to inspirujące spotkanie.